Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Jídelníček a péče o srst
 

Základ morčecího meníčka


Krmná směs: 
   
     V obchodech se setkáváme s různými značkami takovýchto směsí. Osobně upřednostňuji značku Biostan. Možná se hodí řici, moji morčáci upřednostňují. Zkoušela jsem samozřejmě snad všechny výrobce, ale Biostan jim zachutnal nejvíce. Takže mohu jen doporučit. Krmnou směs můžete koupit jako kompletní, plnohodnotnou nebo výběrovou, tzv. doplňkovou směs. Jaký je v tom rozdíl? V kompletním krmivu by mělo být zastoupeno vše, to jest například kukuřice, slunečnicová semena, obilí, burské oříšky, ovesné vločky, lisované seno apod. Doplňkovou směs tvoří například pouze granule, k nimž se ještě podává zelenina, ovoce. Ale nenechte se zmást. I plnohodnotná směs není všechno. Neznamená to, že morčeti nasypeme 2 polévkové lžíce zrní na den a tím to hasne. Najdou se tací, kteří to tak praktikují, ale moji božánci by mě ukamenovali. Takže po celý den mají v misce k dispozici ,,plnohodnoutnou směs", kterou dostanou ráno spolu s okurkou a mrkví. Večer do prázné misky nasypu trošku granulek a je to. Opět k tomu dostanou zelené, takže je jasné, že granulí mudím dát méně, jelikož se po nich tloustne. Někteří chovatelé dávají zrní k dispozici pouze 2x týdně, za to ale plnou mističku a po zbylé dny mají dostatek zeleného, což je také jedna z možností.

Jako inspiraci mohu uvést pár značek kompletního krmiva:
  • Vitapol - zelenina nebo ovoce, 300g cca 27,- , 350g cca 30,-
  • Anima - Směs morče LUX - 500g cca 34,50,-
  • Animals - 1 l cca 48,-
  • Biokron - Biostan - 1 kg cca 25,-
  • Darwin - Standart - 1 kg cca 28,-
  • Granum - 500g cca 25,-
  Doplňková krmiva:
  • Avicentra - 500g cca 33,-
  • Avicentra - Granule mix - 500g cca 15,-
     

Pamlsky a vitaminy:

     Řada morčítek ocení i různé druhy tyčinek, granulek, křupek atd. V obchodech je nabízeno velké množství, jen najít takové mňamky, které by chutnaly:) Moji morčáci jsou rozmazlení a ne každý papká všechno.

    


Zelené a šťavnaté krmivo:

     Je známé, že morče jako jediné z hlodavců, není schopné ve svém těle ,,vytvořit" vitamin C, proto je hodně důležité, aby ho bylo dostatek ve stravě. A nejvíce ho samozřejmě obsahuje strava zelená, která též obsahuje vysoký obsah živin, bílkovin a vápníku. U nás se denně hamká salátová nebo polní okurka, mrkev a jablíčko. Když mám, nabídnu i banán, jahody, hroznové víno, papriku, petržel, rajče, borůvky, brokolici a trošku salátu. Na salát pozor, morče na něj musí být zvyklé, ale i tak, velké množství by ho mohlo ,,nafouknout".
      Mimo to, morčouni ocení také pampelišku, vojtěšku a maximálně trávu. Pozor na jetel, ten příliš nadýmá.
      Sbírejte rostliny pouze tam, kde nejezdí mnoho aut, kam se moc nechodí venčit psi a kde není něco postříkáno (lavičky, stromy atd)!

 

Seno:
 
     Seno je pro morčátko moc důležité! Každý den by ho mělo mít dostatek, samozřejmě nezapomínáme i na dostatek vody. Říká se, že nejlepší je seno z kopřiv. V krámcích narazíte i na seno s mátou, sušenou mrkví, jablkem, banánem atd. Pokud chcete zásobu a nemáte vlastní zahradu, je dobré odkupovat seno od zemědělců, ve větším množství se to vyplatí určitě.
      Kvalitní seno voní, je lehce nazelenalé. Staré, zažloutlé seno, popřípadě plesnivé je škodlivé. Vyvarujte se pokud možno senu z Hypernovy. Nemám dobré zkušenosti - v nouzi jsem kupovala pár balíků a doma zjistila, že všechny zvláštně páchnou a seno má divnou barvu a ani morčáci o tu ,,pochoutku" nejevili zájem, takže jsem to raději vyhodila.    
Jídelníček:

Morčecí jídelníček                               

Pondělí:
ráno: 20g hotové krmné směsi (cca 1-2 lžíce), 1-2 listy salátu, jedna malá mrkev, 1/4 jablka
odpoledne/navečer: 1 jesle plné čerstvé trávy a jetele


Úterý:
ráno: 20g hotové krmné směsi, 1-2 listy salátu, silné kolečko okurky, 1/4 kiwi
odpoledne/navečer: 1 jesle plné pampeliškových listů (prostě mlíčáků)


Středa:
ráno: 20g hotové krmné směsi, 1-2 listy salátu, 2 růžičky brokolice,  1/4 jablka
odpoledne/navečer: 1 jesle plné mladých kopřiv


Čtvrtek:
ráno: 20g hotové krmné směsi, 1-2 listy salátu, 1 kousek papriky, 1/4 rajčete, 1 dílek pomeranče
odpoledne/navečer: 1 jesle plné čerstvé trávy a jetele


Pátek:
ráno: 20g hotové krmné směsi, 1-2 listy salátu, 1 kousek červené řepy, 1/4 jablka
odpoledne/navečer: 1 jesle plné trávy a bylin


Sobota:
ráno: 20g hotové krmné směsi, 2-3 stonky petržele, 1 silné kolečko cukety, 1 kousek melounu
odpoledne/navečer: 1 jesle plné přesličky, podbělu a jiných rostlin


Neděle:
ráno: 20g hotové krmné směsi, 1-2 listy salátu, 1 list zelí, 1/2 mrkve, 1 plátek okurky
odpoledne/navečer: 1 jesle plné trávy a bylin


denně: do jeslí vložte takové množství sena, které morčátko sní za celý den
jednou týdně: 15g starého, velmi tvrdého chleba nebo tyčinky pro hlodavce, 1 větvičku ovocného stromu a na podzim suché listí


zdroj: BEHREND.K.-SKOGSTAD.K. Naše morče. Jan Vašut:Praha. 2006. str.128. ISBN: 987-80-7236-454-1

Tento jídelníček slouží pouze jako zdroj inspirace. Sama za sebe nedoporučuji tak často salát, ne každé morčátko jej ,,snáší" dobře. Také ze zkušenosti vím, že morčí uvítají více salátové okurky než třeba jablíčka, i když to je zcela individuální. Moje morčiska jsou krmená pravidelně ráno, odpoledne a večer, vždy dostanou nějakou mrkvičku, okurku, jabličko, nebo kedlubnu, papriku - prostě kombinujeme, mno a také ráno dostanou zrní, které večer doplníme. Během dne mají neustále k dispozici seno, ale dostávají také mňamky jako travičku nebo třeba bobulku hroznového vína. Když jsou k dispozici pomeranče nebo mandarinky, ochutnají také. A nesmíme zapomínat na vodu!
    


Co papají ti moji...

    Vojtěškové granule a  
 vojtěškové kolečka

   granule ošetřené proti 
 kokcidióze
    směs pro hlodavce
    seno a čerstvá tráva
      různé vitaminové 
 dobrůtky

Také nesmí chybět salátová okurka, mrkev, salát (ten ale dávám méně často) a jablko. Jako bonus dostávají bobulky hroznového vína, meloun a jahody - ti moji jahody vyloženě zbožňují.

 


    Také nezapomínám ,,pocukrovat" salátovou okurku nebo mrkvičku Roboranem H, který je dobrý na srst. Nesypu jej do zrní, jelikož to spadá na dno misky a morčínci si z toho nic nevezmou. Do okurky se to naopak vsákne a mám jistotu, že se to do mého miláčka ,,dopraví". Také je důležité nesypat moc, stačí malinko.

Do napáječky také kápnu vitamin C, ale většinou pouze v období, kdy by mohl být napaden jejich organismus (zima atd.) nebo jsou-li mladí a miminka.


TOPlist