DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Chov a péče
  
1.Vybavení a domov pro morče

Pokud máme doma pouze jednoho nebo dvě morčátka, zřejmě nejlepším řešením jejich bydlení je klec. Osobně jsem si vždy vybírala takovou, která měla odnímatelný vršek, aby morčuldové byli beze ,,stropu". Nejsou to žádní šplhavci, proto jsem se nebla, že by mi utekli. A když už mi vyskočili, nebyl problém je najít. Ale pozor, pokud je klec umístěna někde na vyvýšeném místě. I když jsem se osobně nikdy nesetkala s tím, že by se morčátku něco stalo, existují případy, kdy se zvířátko skokem zranilo (to mi připomíná, že jsem měla krásného angorského morčáka Kačera, který se v létě slunil na balkoně, když k nám přišla na návštěvu sousedka s malým klučinou, který v nestřežený chvíli prchnul na balkon, popadnul Kačera a vyhodil ho z něj - nic se ale morčákovi nestalo, jenom vyjukaně koukal, kde se najednou vzalo tolik trávy - a abych nezapomněla, tak důležitá informace: bydleli jsme v přízemí, kdyby to bylo z desátého patra, tak bychom takové štěstí asi neměli). 

Klec:
Pro jedno morčátko se udává velikost kolem 60cm na délku, 40cm na šířku a 35cm na výšku. Je to pouze na vás, jak se rozhodnete, při návštěvě zverimexů a obchodů s chovatelskými potřebami si můžete vybrat z několika velikostí a značek. Plastové dno by mělo být vysoké aspoň 10 - 15cm, aby podestýlka nevypadávala ven. Podle mě stačí i délka klece 50cm pro jednoho obyvatele. Samozřejmě je nutné, aby zvířátko bylo často ,,vyvětráváno" -  aby mělo výběh. To by nemělo být pravidlem jenom v případě malých ubikací! Pro dvě morčátka je těch 50cm už trošku těsnější bydlení, ale pokud se nejedná o dlouhodobou záležitost (např. pouze při krytí), nevidím v tom problém. Ovšem se musí počítat s častější výměnou podestýlky.
Pro morčátka dvě je nejlepší rozměr klece okolo 100cm na délku a 40 - 50cm na šířku. Bohatě však stačí i 70cm na délku, pokud zrovna nemáte velký prostor v bytě. Ale opět je tu podmínka již zmiňovaného výběhu.   


Morčátka jsou také náchylná na průvan, proto se někdy místo drátěné horní části klece dává přednost plastové, tzv. plastové boxy. S nimi zkušenost moc nemám, ale samozřejmě jako u klece jsou jisté minusy, taky i zde. Hlavně v létě, kdy jsou vedra hrozí nebezpečí, že by se nám v plastovém boxu mohl morčík upéci. Poslední dobou je velkým trendem chovat skinny morčátka, kde jsou však tyto plastboxy upřednostňované, jelikož tato morčátka jsou ještě více náchylnější a musí být neustále v teplém prostředí.  Ale pozor, ani klec nesmí kvůli nebezpečí kumulace tepla stát na přímém slunci.  

Pro více morčátek je dnes výhodnější tzv. skříňové bydlení. Tyto příbytky si chovatelé nejčastěji vyrábějí sami nebo u truhláře. Možností je několik, např. předělat starou skříň nebo nakoupit potřebné desky (u nás vyhrály z  lamina). Dále si můžete vybrat mezi sklem a plexisklem, které je však dražší. Spodek ubikace můžete vylepit linoleem nebo vytvořit ,,skleněnou vaničku". Také se jako dno používají WC vaničky pro kočky:) Pokud se rozhodnete pro sklo, tak mám malý tip: zeptejte se skláře na starší sklo, které je vždy o polovinu levnější (tedy alespoň já jsem se s tím setkala a místo 800,- jsem zaplatila 400,-)  


Další variantou na bydlení mohou být různá akvárka nebo plastové vaničky (k sehnání např. v řetězci Ikea), které vyjdou celkem levně. Je mnoho nápadů na morčecí bydleníčka, stačí se trošku porozhlédnout na internetu. Nebo co je také velmi pěkné, jsou vyrobené dřevěné bedny se sklem vpředu a skleněnou vaničkou na spodku. Můžete si koupit nějakou železnou konstrukci a bedny umístit právě tam. Vypadá to také moc hezky.  

          

Vybavení bydleníčka: 

Domeček:
Morčátka ráda spí pod střechou. Proto by určitě neměl chybět domeček. Ale opět pozor - pokud je morčátko nové a plaché, s domečkem se hůře ochočuje, proto jsem přes den domeček uklidila a dala mu ho vždy na noc. Co se týká rozměrů, opět záleží zda je pro jedno nebo více morčátek. Ze začátku mi přítel vyrobil domek pro jednoho morčáka, a když se k němu nastěhoval druhý, museli se buď namáčknout na sebe, nebo se střídali: jeden spal na střeše.  V současné době jsem to vyřešila jinak. Poněvadž se moje morčátka naučila čůrat v domku, hodně rychle se moč nasála do dřeva a začalo to strašně smrdět, proto jsem dřevěný domeček zavrhla. Místo nich jsem pořídila umělohmotné protáhlé květináče, které se morčákům strašně líbí. Můžete je na jedné straně vystřihnout (nejprve jsem se bála těch hran, aby se morčuldové neporanili, jelikož jsou zvyklí do všeho kousat), ale je to v pořádku. Nebo stačí ten květináč pouze položit. Také se prodávají domky umělohmotné. Ale já dám 27,- za květináč a morčulové jsou spokojení:)

        

Jesle na krmení:
Jesle na seno nebo trávu by také určitě neměly chybět. Opět seženeme větší nebo menší. V současné době mám k dispozici jen menší, ale co nejdříve se chystám pořídit větší:) Ale může to dopadnout i takhle, pokud jej neupevníme:
     

Kovová koule:
Tak tohle je moc šikovná věcička:) Já do ní strkám seno, trávu, ovoce i zeleninu. Morčátka se na tom vyloženě vyblbnou, zejména miminka.
 

Napáječka:
Tak ta chybět rozhodně nesmí! V krámcích můžete sehnat různé druhy a to do klece, do akvárka nebo  s přísavkami na umělou hmotu.  Vždy  jsou opatřené kuličkovým  ventilem, krom  skleněných, které mám například já. Někdo místo napájek volí misky, ale moje zkušenost s nimi není moc dobrá. Zvířátka jsou plašouni a každou chvíli se voda musela měnit, jelikož byla plná hoblin. Morče by mělo mít každý den čerstvou vodu! /na prvním obrázku je napáječka, kterou moc nedoporučuji, přesně takovou mám doma a skleněná nádobka je na přísavku moc těžká, tudíž morčákům neustále klouže a padá/. 
   

Miska na krmení:
Miska na zrní by měla být stabilní a neměla by se tudíž prevracet. Určitě by neměla být lehká z umělé hmoty, nejlepší jsou keramické, i když je pravda, že i ty jdou obrátit. V poslední době jsou i nerezové, které jsou přidělávány přímo ke stěně. A pozor, pokud máte doma nějaký skleněný popelník odpovídající rozměrům misky, proč byste ho nezneužili?:) Není špatné si pořídit i nerezovou misku na ovoce, např. v Hornbachu za dvacetikorunu v potřebách pro kočky:)
   

Další součásti bydleníčka:
Svému morčecímu kamarádovi můžete pořídit i minerální blok, květináč, na který budete sypat zrní (nebo například náš Arnošt ho používá jako rozhlednu) a další všelijaké dolňky. Těm svým dávám do bydlení i hračky pro andulky zakončené zvonečkem:) Mno, byste koukali, jak si někdy vyhrají:)
   

Umístění bydleníčka:
Morčátko je zvířátko společenské, proto by mělo být ubytováno někde blízko nás. Zejména, pokud máme morčí jedno. Na druhou stranu všeho moc škodí a zase bychom svého miláčka neměli vystavovat nadměrnému hluku. Také je nevystavujeme průvanu ani se nesnažíme ,,upéci" někde na slunci nebo u hycujícího radiátoru:)

Exitují i chovatelé, a nejen chovatelé, kteří mají morčata celoročně venku. Není to však jen tak, musíte mu k tomu vytvořit podmínky. Ovšem vztah mezi morčákem a člověkem pak není tak silný. Moc krásně to má zpracované paní Šimečková na svých stránkách, kde se o tom můžete mnoho dozvědět: stačí kliknout na morčí a poté na bydlení - chs Pod hradem

Letní pobyt na balkoně:
Toto téma se týká zejména panelákových morčátek. Jejich paniček jim může přes léto vybudovat krásné bydleníčko na balkoně, pokud ho má dostatečně prostorný. Nápadů je mnoho, můžete například vybudovat balkónovou morčatárnu či tam umístit klec nebo je možné poskytnou balón k dispozici téměř ,,celý". To znamená, že z balkóna se udělá jeden velký výběh. Ovšem pozor: morče je zvíře zvědavé a mžíž či zábradlí pro něj nepředstavuje žádnou ,,překážku". Proto je nutné zajistit tuto část alespoň pletivem. Pád z přízemí většinou dopadne ještě dobře, jak jsem se mohla nešťastnou náhodou přesvědčit, ale z takového jedenáctého patra.... Navíc dalším nebezpečím, zejména tedy v nižsích patrech, můžou být kočky, které se potulují. Balkon by také měl  být chráněn proti větru, dešti a silnému slunci (v parném létě je bohužel velmi časté, že mnoho morčátek se stane obětí ,,upečení").

Pokud budete stěhovat svého mazlíčka z vnitřku bytu ven na balkón, měli byste mu dát šanci, aby si zvykl a přizpůsobil se. To znamená, dávat ho ven nejdříve pouze v teple a brát ho na noc zpět do bytu. A po létě zase naopak, nejdříve ho dát do místnosti, kde není takové teplo.

Výběh:

Výběh v bytě:
Výběh je pro morčátka velmi důležitý. Jednak pro udržování své tělesné kondice a jednak pro jejich přirozenou zvědavost. Zejména pro ty, kteří mají malé ubikace, je výběh podmínkou. A na co si dát pozor?  
  • elektrické vedení a jakékoliv dráty, např. USB od tiskárny (už jsem poučená)
  • nenechávejte na zemi ležet nic, o co nechcete přijít,  hlavně se jedná o knihy, časopisy, kabelky,...
  • není také dobré, nechávat morčáky běhat na drahých kobercích, osobně je nechávám  vyběhat v chodbě, kde jsme pro tento účel nechali položit linoleum, i když pokud jsem u toho, nechávám je běhat i u sebe v pokoji, ale pozor na piliny, jsou poté všude a hlavně, nemám drahý koberec:)
  • další věcí, před kterou byh ráda varovala je ohlodávání nábytku... moji lumpíci si oblíbili můj prádelník.... 
 
Výběh venku:

Majitelé zahrady mají jednu výhodu, mohou svým miláčkům poskytnout opravdu luxusní výběh, kde budou mít i zajištěnou jejich nejoblíbenější mňmaku - trávu. Kvůli bezpečnosti je dobré pořídit nebo vyrobit ohrádku a to krytou ze všech stran i z vrchu. Uvnitř v ohrádce by měl být umístěn dostatečně velký domek, aby se tam zvířátko mohlo skrýt.